Vaši sousedé se odpojili od teplárny a Vy o tom možná ani nevíte
Velké sídliště, kde je jeden dům jako druhý. Všechny mají vyměněná okna, pěknou fasádu, opravené lodžie, a přesto se některé domy vymykají. Na první pohled, to ale nepoznáte. Jedině, pokud byste pohlédli do jejich ročního vyúčtování nákladů. Odpojili se totiž od teplárny a pořídili si vlastní kotelnu s tepelnými čerpadly. A teď platí třetinové zálohy za topení a teplou vodu.
Mysleli jsme, že to nejde
Povědomí o možnosti odpojit bytový dům od teplárny a vytápět ho tepelnými čerpadly je mezi vlastníky bytových jednotek zatím malé. Na akcích, které pořádáme, se často setkáváme s údivem, že je to řešení i pro velké bytové domy na městských sídlištích. A že je to řešení, které rozhodně dává smysl, potvrzují data z provozu na více než 150 bytových domech, které jsme od roku 2011 od teplárny úspěšně odpojili.
Jak zjistím, že máme drahé teplo?
Ceny dálkového tepla se napříč Českou republikou značně liší. Rozdíly jsou dané zejména tím, jaké palivo teplárna pro výrobu tepelné energie používá. A tak nejsou výjimkou ceny od necelých 800 Kč/GJ tepla v Plzni až po částky dvojnásobné.
Pokud Vás zajímá, jak si stojíte v porovnání s jinými obcemi a městy, stačí vzít do ruky roční vyúčtování tepla a navštívit webové stránky Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Tam naleznete přehled předběžných cen tepelné energie pro daný rok všech cenových lokalit. Obecně lze říci, že pokud platíte více než 1 200 Kč/GJ dálkového tepla, je na čase se zamyslet nad jinými možnostmi, jak dům vytápět a ušetřit.
Konec vytápěných chodníků
Provozovatelé soustavy zásobování tepelnou energií (SZTE) argumentují tím, že dálkové teplo je ekonomické a ekologické, protože vyrábí tepelnou energii v jednom zdroji a následně vytápí mnoho objektů najednou. Sněhu v zimě poslední roky moc nemáme, ale všimli jste si někdy těch roztátých míst na trávě a chodnících? Unikající teplo z dálkových rozvodů. A víte, kdo ho zaplatí?
Nejlevnější teplo je to, které se ani nemuselo vyrobit. Takže nejekonomičtější je vyrábět teplo v objektu, kde ho rovnou spotřebujeme. S tepelnými čerpadly navíc opravdu ekologicky, bez emisí.
Energie jsou jako spojené nádoby
Zemní plyn a elektřina jdou dlouhodobě ruku v ruce a jejich ceny spolu úzce souvisí. Při prodeji elektřiny na burze určuje její cenu nejdražší zdroj, ze kterého se v danou chvíli vyrábí. Když tedy zdraží plyn, zdraží i elektřina. Z dlouhodobého hlediska je ale poměr jejich cen stálý - 1 MWh plynu stojí přibližně polovinu toho co 1 MWh elektřiny.
Na změnu ceny zemního plynu a elektřiny reaguje cena tepelné energie. Záleží na tom, z čeho se teplo vyrábí. Kotelny s tepelnými čerpadly mají oproti ostatním provozům značnou výhodu, říká se jí účinnost. Zdražení elektřiny se tak v ceně tepla z tepelných čerpadel projeví jen z jedné třetiny, zbytek získané energie je zadarmo, ze vzduchu.
Řešením je vlastní zdroj tepla
Z výše uvedeného vyplývá jednoduché a smysluplné řešení. Vyrábět tepelnou energii v místě spotřeby tepelnými čerpadly, a mít tak teplo navždy za výrobní náklady. Při ceně elektřiny 4000 Kč/MWh, vychází 1 GJ tepla z tepelného čerpadla kolem 500 Kč.
Pořízení vlastní kotelny s tepelnými čerpadly je moderní cesta za levnějším teplem a teplou vodou. Pokud jí navíc doplníte o fotovoltaickou elektrárnu, na kterou dostanete dotaci, získáte spolupracující systém, přinášející maximální energetickou soběstačnost a velké úspory.
Příklad z pražského sídliště – U Jezera
Podívejme se na obrovské rozdíly v platbách za teplo na sídlišti v pražských Lužinách.
S úvahami o odpojení od teplárny a pořízení vlastního zdroje tepla se na nás zástupci bytového domu U Jezera 2032-2033 obrátili již v roce 2017. Měli jasno, chtěli tepelná čerpadla jako alternativu k vytápění z teplárny. Tehdy platili cenu dálkového tepla 650 Kč/GJ, resp. 705 Kč/GJ za ohřev vody. V souhrnných číslech platili za topení a teplou vodu v 71 bytech každý rok téměř 900 000 Kč na účet Pražské teplárenské. A nastal čas na změnu.
Počátkem roku 2018 začali vybírat vhodného dodavatele technologie pro vytápění a ohřev vody v domě o 71 bytových jednotkách. V červnu 2018, po půl roce vybírání, se na mimořádném shromáždění rozhodli pro AC Heating, jako pro nejvhodnějšího dodavatele.
Od podpisu smlouvy v červenci 2018 do získání stavebního povolení uběhl rok a čtvrt. Na začátku července 2020 byl dům kompletně odpojen od teplárny a od té doby využívá pro ohřev vody a vytápění tepelná čerpadla.
Náklady na výrobu tepla za 3,5 roku od zahájení provozu TČ (od 9.7.2020 do 31.12.2023) dosáhly výše 1 582 245 Kč. Za stejnou dobu celkem čerpadla vyrobila 3 913,30 GJ. To znamená, že za 1 GJ zaplatí v průměru 405 Kč.
Pokud by teplárna nezvyšovala jednotkové ceny tepla a zůstala na cenách roku 2017, tak by za 3,5 roku zaplatili za teplo a teplou vodu 3,3 milionu korun. To bychom ovšem byli v pohádce, nikoliv v realitě. Cena tepla v této lokalitě se uplynulých 7 let samozřejmě zvyšovala až na aktuálních průměrných 1 500 Kč /GJ.
Jen za rok 2024 by bytový dům U Jezera zaplatil za topení a teplou vodu cca 1,9 milionu korun, to je nestál provoz tepelných čerpadel za celou dobu jejich provozu!
Že jsou v bytovém domě U Jezera s tepelnými čerpadly spokojeni, potvrzuje také reakce místopředsedy BD Blaník na článek v časopisu STOP z podzimu 2023.
Doplnění systému o fotovoltaickou elektrárnu bylo dalším jasným krokem. K němu přistoupilo bytové družstvo na konci roku 2023, kdy podepsalo smlouvu na dodávku FVE o výkonu 29 kWp doplněnou o bateriové úložiště. Díky řídícímu systému bude s vyrobenou energií nakládáno efektivně a povede to k dalším nemalým úsporám.
Jedinečná řešení pro váš dům
Pro bytové domy máme hned několik možností, jak k otázce úspory za topení a teplou vodu přistupovat. Spočítáme, vysvětlíme, představíme. Stačí se rozhodnout a ostatní zařídíme my.
Jsme vaším spolehlivým partnerem pro vytápění, ohřev vody a výrobu elektřiny, již 19 let.
Za tým AC Heating,
Kateřina Chaloupková
bytovedomy@ac-heating.cz